Nyfiken på miso
Välkommen till en inspirerande kurs där vi går vi igenom hela processen för att göra miso!
Miso är en umamirik smaksättare av fermenterad pasta på baljväxter, spannmål och salt, och används i allt från buljonger och såser till moderna växtbaserade produkter.
Under dagen guidar Jenny Neikell från Surtantens syrade deltagarna genom mögelfermentering och koji (spannmål som inokuleras med kojimögel och är basen i miso) till lagring, smakutveckling och hur olika råvaror påverkar slutresultatet.
Under kursen får du
• lära dig grunderna i mögelfermentering
• fårståelse för hur koji framställs och används som bas i miso
• fördjupa dig i smak- och doftutveckling, inklusive umami
• kunskap om hur miso blandas, lagras och fermenteras
• inspiration kring hur olika råvaror kan användas för olika resultat
Praktiska moment
Under kursen provsmakar vi olika sorters miso och avslutar med att tillsammans sätta en mindre sats miso för att ge en praktisk förståelse för processen. Råvaror samt kompendium med grundrecept ingår.
För vem?
Kursen riktar sig till livsmedelsföretag i Kalmar län som är intresserade av att lära sig mer om produkter med alternativa proteiner.
- Drop in med kaffe och macka 09.00-09.30
- Kursen pågår mellan 09.30-12.30
Kursen är kostnadsfri. Vi bjuder på fika.
Välkommen!
Här kan du läsa mer om Jenny ”Surtanten” Neikell: www.surtantens.se
Det här är en aktivitet som arrangeras inom arbetet för den Regionala livsmedelsstrategin Kalmar län (Växande värde). Projektet GODARE – för tallriken, kroppen, klimatet – är en del av en specifik satsning där vi fokuserar på ökad förädling av vegetabiliska och alternativa proteiner i Kalmar län. Projektet finansieras av Europeiska Regionala Utvecklingsfonden via Tillväxtverket och Region Kalmar län. Läs mer om projektet här.






